♥ عروس ♥ 2014

مدل لباس مجلسی 2014 ، عروس سایت ، آرایش و میکاپ 2014 ، لباس عروس مدل 2014 ، تالار عروسی سالن پذیرایی

رابطه جنسی در دوران نامزدی ، چگونه؟ (قسمت اول)

 

یکی از متداول ترین سوالاتی که بسیاری از زوج های جوان و خصوصا دختران در ذهن خود دارند و گاه از مشاوران می پرسند، چگونگی و حد و حدود رابطه جنسی در دوران نامزدی است. آیا دختر و پسری که با هم نامزد کرده اند می توانند روابط جنسی داشته باشند و اگر جواب مثبت است آیا باید محدودیت هایی برای آن قائل شوند؟

برای پاسخ به این سوال اول باید دید منظور از " نامزدي " چیست؟ چراکه امروزه در جامعه ایرانی آنچه که از آن بعنوان "دوران نامزدی " یاد می شود ، در خانواده های مختلف و در فرهنگ های گوناگون ، متفاوت است.

 

نامزدي بدون جاری شدن صیغه عقد دائم

همانطور که می دانید بعد از طی مراحل خواستگاری و برگزاری مراسم بله برون که دختر و پسر اصطلاحا " شیرینی خورده" ی هم محسوب می شوند ، انگشتر نشان از طرف خانواده داماد به دختر داده می شود تا " نشان کرده " ی پسر شود. در برخی از خانواده های مدرن و امروزی ( نه همه ی خانواده ها ) دوران نامزدی از همان موقع شروع می شود. این خانواده ها فاصله ی بین بله بران و عقد کنان را طولانی تر می کنند تا دختر و پسر باز هم بیشتر و راحت تر معاشرت کنند و با خلق و خوی یکدیگر بیشتر ازگذشته آشنا شوند و چنانچه هنوز مایل به ازدواج باهم بودند ، به خانواده ها اطلاع دهند که مقدمات عقد را فراهم کنند.

در این نوع " نامزدی " که هنوز صیغه عقد بین طرفین جاری نشده است ، هر نوع تماس جنسی ممنوع و ناپسند است و از نظر شرعی نیز جایز نیست و گناه محسوب می شود.

ممکن است جهت رعایت مسایل شرعی یک صیغه محرمیت  بین آنها جاری شود تا معاشرت آنها و احیانا تماس هایی مثل دست دادن و نگاه کردن و ... اشکال شرعی نداشته باشد. در این صورت نیز هر نوع رابطه جنسی بین آنها حتی لمس کردن بدن یکدیگر به قصد لذت جنسی ناپسند و غیر مجاز است و دوطرف می بایست جدا" از اینگونه تماس ها خود داری کنند چراکه ممکن است در صورت به هم خوردن رابطه و منتفی شدن ازدواج ، دوطرف لطمه های روحی و روانی جبران ناپذیری بخورند.

 

نامزدی به معنای جاری شدن صیغه عقد دائم

در بین اکثر ایرانیان منظور از دوران نامزدی همین است. یعنی زمانی که صیغه عقد دائم بین دختر و پسر جاری شده است و آنها شرعا و قانونا زن و شوهر شده اند اما بنا به هر دلیلی هنوز زندگی مشترک خود را زیر یک سقف آغاز نکرده اند. در فرهنگ ایرانی در این دوران زوج جوان در یک وضعیت خاکستری و بلاتکلیفی جنسی به سر می برند. منظورم این است که از نظر شرع و قانون زن و شوهر هستند اما از نظر عرف جامعه هنوز کاملا زن و شوهر نیستند. یعنی خانواده ها آزادی هایی که یک زن و شوهر در روابط جنسی خود دارند را برای آنها جایز نمی دانند. سوال بیشتر زوج های جوان این است که در این دوران، کیفیت و حد و حدود روابط زناشویی آنها چگونه باید باشد؟

قبل از هرچیز باید گفت که از نظر شرع مقدس اسلام وقتی صیغه عقد دائم بین پسر و دختر جاری شده است ، آنها اجازه دارندروابط زناشویی کاملا آزادانه ای داشته باشند. یعنی می توانند با یکدیگر همبستر شوند و غریزه جنسی یکدیگر را کاملا ارضا کنند. بنابر روایات فراوان ، آمیزش زن و شوهر عبادت محسوب می شود و توصیه فراوانی بر این امر شده است.

خوب این از حکم شرعی و نظر دین مبین اسلام در این خصوص. اما برخی از خانواده ها وحتی برخی از مشاوران به زوج جوان و خصوصا به دختر توصیه می کنند که از برقراری رابطه کامل جنسی در دوران عقد خود داری کنند و رابطه کامل زناشویی را به پس از عروسی موکول کنند.

دلایل زیادی نیز برای به تعویق انداختن هرگونه " روابط جدی جنسی " تا بعد از عروسی را ذکر می کنند از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد: وجود ریسک در تداوم ازدواج ، بی قراری و انحراف فکری زیاد به دلیل بیدار شدن میل شدید شهوانی ، دلبسته شدن دو طرف و عدم توانایی در شناخت کامل یکدیگر ، احتمال باردار شدن ناخواسته دختر، از بین رفتن انگیزه و اشتیاق در دوطرف و خصوصا پسر برای تشکیل زندگی مشترک چرا که معتقدند مردان بعد از اینکه میل جنسی خود را ارضا کردند ، برای برگزاری عروسی بی انگیزه می شوند.

 البته همانطور که گفته شد ، دارندگان این دیدگاه ، داشتن هر نوع رابطه را به طور کلی منع نمی کنند بلکه توصیه می کنند زوج جوان به شیوه هایی غیر از رابطه کامل زناشویی یکدیگر را ارضا کنند. شیوه هایی مثل : لمس کردن ، بازی های عاشقانه ، لمس قسمت های حساس بدن ، بوسیدن و معاشقه و ... که البته ارضا شدن از این راهها برای زن و شوهر از نظر شرعی نیز هیچ اشکالی ندارد.

باید گفت علت اصلی این نوع توصیه ها " ترس " است. تجربه های تلخی مثل برهم خوردن روابط و شکست خوردن ازدواج ، طلاق های فراوان در دوران عقد و در پی آن ضربه های شدید روحی که به هردوطرف و خصوصا به دختر وارد می شود باعث شده است که خانواده ها و مشاوران نسبت به این موضوع حساسیت بیشتری نشان دهند که البته کاملا قابل درک است.

اما آیا واقعا بهترین راهکار همین است؟ آیا می بایست در دوران عقد از یکی از حلال ترین لذت ها چشم پوشی کرد و این میل و عطش جنسی را محدود کرد؟ آیا همین محدود کردن روابط جنسی باعث ایجاد برخی کج خلقی ها ، اختلافات در دوران نامزدی و گاه انحرافات نخواهد شد؟ فراموش نکنیم که ازدواج بهترین راه برای ارضای امیال سرکش جنسی است و چنانچه حتی بعد از ازدواج نیز به بهانه های مختلف فرد امکان بهره بردن جنسی از همسر خودش را نداشته باشد ، خود باعث سرخوردگی ، افسردگی و خدای نکرده انحراف خواهد شد.

 

بالاخره چه باید کرد؟

 

 

برخی از مشاوران و روانشناسان در این خصوص راهکارها و توصیه های بهتری دارند که توصیه می کنیم در قسمت دوم مقاله ، این راهکارها را مطالعه کنید:

» قسمت دوم : آیا آمادگی لازم برای برقراری روابط جنسی با نامزد خود را دارید؟

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط:

» کارهایی که در دوران نامزدي باید انجام دهید

» چند نکته درباره اولین قرار

» چگونه از بروز اختلاف قبل از عروسی جلوگیری کنیم؟

» با کدام گروه خونی ازدواج کنیم؟

 

 

 

 

 

با عضویت در خبرنامه عروس سایت ، مطالب جدید از طریق ایمیل به اطلاع شما خواهند رسید. برای عضویت { اینجا } کلیک کنید.

 

 

با فشردن دکمه زیر و انتخاب گزینه Subscribe ، لیست مطالب جدید عروس سایت را در رایانه خود خواهید داشت.

 

 

 


برچسب‌ها: رابطه جنسی در دوران نامزدی, روابط جنسی با نامزد, تماس جنسی در صیغه دائم, روابط زناشویی در نامزدی, روابط زناشویی بعد از عقد و قبل از عروسی
نوشته شده در شنبه چهارم خرداد 1392ساعت 15:24 توسط عروس|